دسته‌بندی نشده

معرفی انواع لوازم یدکی خودرو

انواع لوازم یدکی خودرو - میلاد یدک مارکت

برای خرید انواع لوازم یدکی خودرو باید در مورد کاربرد و ویژگی هر یک از آنها اطلاعات کافی کسب کنید. هر یک از مدل های لوازم یدکی کیا و لوازم یدکی هیوندای برای کاربردهای متنوع روی خودرو نصب می شوند. نام قطعات خودرو با عکس در وب سایت وارد می شوند تا شما بر اساس نیاز خودروی خود یکی از آنها را بخرید. در لیست قطعات خودرو باید هر یک از آنها را از نظر کیفیت و قیمتی که دارند مورد ارزیابی قرار دهید و سپس آنها را تهیه کنید. برخی از مهمترین انواع لوازم یدکی را در این مطلب توضیح می دهیم تا با آنها آشنا شوید.

مقاله مرتبط: انواع برند لوازم یدکی خودرو را بشناسید!

آشنایی با انواع لوازم یدکی خودرو

برخی از انواع لوازم یدکی خودرو که باید آنها را بشناسید عبارت هستند از:

لیست قطعات خودرو

 1. یونیت کنترل سیستم

یونیت کنترل سیستم به عنوان یکی از انواع قطعات یدکی خودرو به شمار می‌ رود. سیستم یونیت کنترل سیستم به عنوان سیستم ضد قفل ترمز شناخته می ‌شود. وظیفه اصلی یونیت کنترل سیستم این است که زمان ترمزگیری از قفل شدن چرخ‌ ها جلوگیری کند. به همین ترتیب پایداری اتومبیل افزایش می‌ یابد و امنیت خودرو زمان ترمزگیری به خوبی تامین خواهد شد. این سیستم به وسیله سرعت گردش چرخ، قادر است که قفل شدن چرخ را تشخیص دهد. یونیت سیستم به عنوان یکی از مهم‌ ترین قطعاتی است که چندان دچار مشکل نمی ‌گردد. در بسیاری از مواقع سنسور این یونیت نیاز به تعویض پیدا خواهد کرد.

 

انواع قطعات یدکی خودرو - میلاد یدک مارکت

 

 1. کمپرسور کولر

کمپرسور کولر به عنوان یکی دیگر از انواع لوازم یدکی به شمار می‌ رود که در لیست لوازم یدکی خودرو برای مغازه، فروش زیادی دارد. متداول ‌ترین مشکلی که در کولر انواع اتومبیل ‌ها به وجود می ‌آید نشتی در مدار کولر می‌ باشد. اگر بعد از چک کردن نشتی متوجه شدید که در مدار کولر مشکلی به وجود نیامده است، باید کمپرسور کولر را بررسی کنید. بیشتر کمپرسورها دارای یک کلاچ می ‌باشند. اگر عمر کلاچ کمپرسور کولر تمام شود کمپرسور دیگر کار نمی ‌کند. بروز ایراد در انواع قطعات کمپرسور موجب می‌ گردد که کمپرسور فشار مناسبی را تولید نکند و افت فشار موجب کار نکردن کولر خودرو خواهد شد.

 1. انواع لوازم یدکی خودرو و وظیفه آلترناتور

آلترناتور یکی دیگر از انواع لوازم یدکی خودرو است. این قطعه را به عنوان دینام معرفی می ‌کنند. وظیفه تامین انرژی الکتریکی جهت باتری خودرو و شارژ کردن خودرو بر عهده دینام است. آلترناتور نیروی دریافتی اش از طریق تسمه است. این تسمه نیروی خود را به صورت مستقیم از طریق میل لنگ دریافت می ‌نماید. زمانی که آلترناتور از کار بیفتد خرابی آن موجب شارژ نشدن باتری خواهد شد. در صورت خراب شدن شارژر خودرو، هشدار قرمز را روی آمپر خودرو می ‌توانید مشاهده کنیدو خرابی آلترناتور در بسیاری از مواقع قابل پیش ‌بینی نمی ‌باشد و به صورت ناگهانی این اتفاق می‌ افتد. در صورتی که بیرینگ‌ های دینام خراب شوند آلترناتور صدای زیادی تولید می‌ کند.

پیشنهاد میکنیم از محصولات سایت میلاد یدک مارکت دیدن کنید که شامل لوازم یدکی کیا و هیوندای می‌باشد.

 1. پلوس

پلوس به عنوان یکی دیگر از انواع قطعات یدکی خودرو به شمار می ‌رود. وظیفه اصلی این قطعه انتقال دادن نیرو از بخش دیفرانسیل به چرخ خودرو می‌ باشد. یکی از مهمترین مشکلاتی که در پلوس به وجود می‌ آید پاره شدن گردگیرهای آن می ‌باشد. گردگیرهای پلوس قطعاتی هستند که به صورت قیف در انتهای آن قرار می‌ گیرند. زمانی که گردگیرها با آلاینده‌ ها مانند گرد و خاک ارتباط داشته باشند دچار خرابی خواهند شد. زمان سرویس خودرو باید گردگیرهای پلوس مورد بررسی قرار گیرند تا اگر دچار پارگی شده‌ اند تعویض شوند.

 

انواع لوازم یدکی - میلاد یدک مارکت

 

 1. انواع لوازم یدکی خودرو و وظیفه سیبک فرمان

سیبک فرمان به عنوان یکی دیگر از انواع لوازم یدکی خودرو شناخته می ‌شود. سیبک فرمان یکی از اتصالاتی به شمار می‌ رود که حرکات سیستم فرمان را می ‌تواند به چرخ جلو انتقال دهد. در صورتی که سیبک فرمان مشکل داشته باشد اگر خودرو در دست اندازها بیفتد صدای بدی می‌ دهد. اگر خودرو زمان افتادن در دست اندازها صدای بدی داشت باید برای تعویض سیبک فرمان اقدام نمایید.

 1. موتور فن

یکی دیگر از انواع لوازم یدکی، موتور فن می‌ باشد. موتور فن هوایی که باید در سیستم تهویه وجود داشته باشد را تامین می‌ کند. وظیفه اصلی این قطعه دمیدن هوا به درون اتاق خودرو خواهد بود. فن خراب امکان دارد که سر و صدای زیادی را تولید نماید و در برخی مواقع به طور کلی از کار بیفتد. فن‌ ها با استفاده از یک موتور الکتریکی و یک پره طراحی می‌ شوند که کاربرد بسیار مهمی در خودروها دارند.

مقاله پیشنهادی: راهکار و انواع دلایل افزایش مصرف سوخت خودرو را بشناسید! یکی از انواع آن نشتی بنزین است که در مقاله علت نشتی بنزین به آنها پرداخته ایم.

 1. انواع لوازم یدکی خودرو و کالیپر ترمز

کالیپر ترمز به عنوان یکی دیگر از انواع قطعات یدکی خودرو به شمار می‌ رود. کالیپر ترمز به عنوان مهم‌ ترین قطعه ‌ای است که در سیستم ترمز خودرو عملکرد مناسبی دارد. کالیپر زمانی که ترمزگیری انجام می‌ شود فشاری را روی دیسک ترمز به وجود می ‌آورد. به همین دلیل به متوقف شدن خودرو کمک می ‌کند. اگر در کالیپر ترمز، اشکالی به وجود آید لنت‌ ها دچار سایش می‌ شوند. در بدترین حالت امکان دارد که روغن ترمز از قسمت کالیپر نشت نماید. اگر نشتی در سیستم ترمز وجود داشته باشد امکان دارد سیستم ترمز به طور کلی از کار بیفتد. با اینکه کالیپر به عنوان یکی از قطعات قابل تعمیر شناخته می ‌شود و قطعات داخلی آن را می ‌توان تعویض نمود، بهتر است زمان خرابی این قطعه یکی از مدل‌ های نو و کار نکرده کالیپر را خریداری کنید.

 

لیست قطعات خودرو - میلاد یدک مارکت

 

 1. سوئیچ چراغ قرمز

سوئیچ چراغ قرمز یکی دیگر از انواع لوازم یدکی خودرو به شمار می ‌رود. زمانی که راننده روی پدال ترمز پای خود را فشار می ‌دهد چراغ‌ های ترمز روشن می ‌شوند. این قطعه در بسیاری از خودروها وجود دارد. محل قرارگیری سوئیچ چراغ قرمز در انتهای اهرم پدال ترمز است. در بعضی از خودروها مانند زانتیا، سوئیچ چراغ قرمز دقیقا روی پدال و در قسمت زیر پای راننده نصب می ‌گردد. اگر چراغ ترمز از کار بیفتد ولی لامپ ‌ها سلامت باشند باید بدانید که سوئیچ نیاز به تعویض دارد.

 1. انواع لوازم یدکی خودرو و وظیفه دیسک ترمز

دیسک ترمز یکی از انواع قطعات یدکی خودرو به شمار می ‌رود که کاربرد بسیار مهمی در خودروها دارد. دیسک ترمز همراه با چرخ ‌های اتومبیل حرکت می‌ کند. زمان ترمزگیری، دیسک ترمز از طریق اصطکاک بین دیسک و لنت، خودرو را متوقف خواهد کرد. زمان ترمزگیری دیسک علاوه بر اینکه تحت فشار استاتیکی قرار می ‌گیرد دمای زیاد را تجربه خواهد کرد. این شرایط امکان دارد موجب تاب برداشتن دیسک گردد. زمانی که دیسک ترمز تاب بردارد لرزش خودرو حین ترمزگیری افزایش پیدا خواهد کرد. اگر لنت نامرغوب را استفاده کنید و یا لنت های اتومبیل را در زمان مناسب تعویض نکنید امکان دارد روی دیسک ترمز خط بیفتد. خط افتادن روی این قطعه قدرت ترمزگیری را کمتر می ‌کند.

 1. میل سوپاپ

میل سوپاپ به عنوان یکی دیگر از انواع لوازم یدکی خودرو شناخته می‌ شود. میل سوپاپ را به عنوان میل بادامک می ‌شناسند. کار اصلی میل سوپاپ باز و بسته کردن سوپاپ خروجی و ورودی می‌ باشد. پیشرانه خودرو امکان دارد دارای چندین میل سوپاپ باشد. میل سوپاپ از جمله قطعاتی به شمار می ‌رود که طول عمر بالایی دارد و به طور معمول خراب نخواهد شد. در صورت افت فشار روغن و کمبود روغن ممکن است در پیشرانه خودرو مشکل به وجود آید و میل سوپاپ دچار آسیب شود. در صورتی که میل سوپاپ نیاز به تعویض داشته باشد یعنی برای خودروی شما مشکل بسیار جدی به وجود آمده است.

 

انواع لوازم یدکی ماشین - میلاد یدک مارکت

 

 1. انواع لوازم یدکی خودرو و وظیفه کلاچ

کلاچ یکی دیگر از انواع لوازم یدکی خودرو به شمار می ‌رود. کلاچ در خودروهایی که دارای جعبه دنده دستی هستند مورد استفاده قرار خواهد گرفت. وظیفه اصلی کلاچ، انتقال دادن گشتاور از قسمت پیشرانه به بخش گیربکس می‌ باشد. با فشار دادن پدال کلاچ، ارتباط بین گیربکس و پیشرانه قطع می‌ گردد. به همین دلیل بدون آسیب دیدن قطعات درون جعبه دنده، تعویض دنده‌ ها انجام خواهد شد. کلاچ نقش بسیار مهمی در انواع خودروهای دستی خواهد داشت. از آنجایی که کلاچ می ‌تواند گشتاور پیشرانه را به وسیله اصطکاک انتقال دهد با گذشت زمان ضخامت آن کمتر می‌ شود و لنت‌ ها طول عمر خود را از دست می‌ دهند. خرید صفحه کلاچ مرغوب کمک می‌ کند تا مدت زمان زیادی از آن استفاده بهینه داشته باشید.

 1. فلاویل

فلایویل به عنوان یکی دیگر از انواع لوازم یدکی خودرو به شمار می ‌رود. فلایویل از جمله قطعاتی به شمار می‌ رود که وظایف متفاوتی بر عهده دارد. جذب کردن نوسانات مربوط به میل لنگ، انتقال نیرو از قسمت پیشرانه به بخش کلاچ و ایجاد اینرسی جهت حرکت میل لنگ مهم ‌ترین وظایف این قطعه هستند. در خودروهایی که دارای دنده دستی هستند صفحه کلاچ به صورت مستقیم با فلایویل ارتباط دارد. استفاده نادرست از این قطعه موجب آسیب دیدن به آن و ساییده شدن آن خواهد شد. در برخی از مواقع می ‌توانید با پرداخت کردن سطح فلایویل مشکل آن را برطرف نمایید. در صورتی که مشکل حاد باشد باید به طور کلی فلایویل را تعویض نمایید. تعویض این قطعه توسط مکانیک باید انجام شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *